Ako môžeme spolu lepšie komunikovať?

Otvorená, zdravá komunikácia by mala byť súčasťou každého zdravého vzťahu.  Inšpirujte sa nasledovnými radami, aby ste vedeli otvoriť komunikačné kanály medzi vami a vašim partnerom. Pre zdravšiu komunikáciu vyskúšajte:
Nájdite ten správny čas. Ak vás niečo trápi a chceli by ste si o tom pohovoriť, je dobré nájsť si správny čas na rozhovor. Zvoľte si čas, keď ste vy aj váš partner pokojní a nie roztržití, v strese alebo v zhone. Dokonca si môžete rozhovor vopred naplánovať, ak ste naozaj zaneprázdnení.
Rozprávajte sa tvárou v tvár. Vyhnite sa komunikácii o vážnych veciach písomnou formou. Textové správy, listy a e-maily môžu byť nesprávne pochopené. Rozprávajte sa osobne, aby ste sa vyhli nedorozumeniam. Ak si neviete zapamätať všetko, čo tomu druhému chcete povedať, vopred si to napíšte a prečítajte to partnerovi nahlas.
Neútočte. Dokonca aj keď to myslíme dobre, môžu naše slová vyznieť tvrdo, pretože ste ich nesprávne zvolili. Keď budete hovoriť „ty“, bude to pôsobiť útočne, váš partner zaujme defenzívny postoj a bude menej vnímať, čo mu hovoríte. Namiesto toho použite slovko „ja“ alebo „my“. Napríklad povedzte: „Mám pocit, že v poslednej dobe si nie sme takí blízki“, namiesto: „Vzďaľuješ sa mi“.
Buďte úprimný. Občas pravda bolí, ale je to kľúč k zdravému vzťahu. Priznajte si, že nie ste vždy dokonalý a ospravedlňte sa, keď urobíte chybu, namiesto toho, aby ste sa vyhovárali. Budete sa cítiť lepšie a váš vzťah to posilní.
Dajte si pozor na reč tela. Dokážte partnerovi, že ho skutočne počúvate tak, že mu venujete plnú pozornosť: posaďte sa oproti nemu a pozerajte si pri rozhovore do očí. Nedvíhajte telefón, neesemeskujte ani nehrajte videohry, keď sa spolu rozprávate. Ukážte partnerovi, že si ho vážite tým, že ho počúvate a odpovedáte mu.
Použite 48-hodinové pravidlo. Ak váš partner robí niečo, čo vás rozčuľuje, mali by ste mu to povedať. Ale nemusíte to spraviť hneď. Ak to cítite rovnako aj po 48 hodinách, povedzte niečo. Ak nie, radšej na to zabudnite. Hlavne si zapamätajte, že váš partner nedokáže čítať vaše myšlienky. Ak mu nepoviete, čo vás nahnevalo, nemôže sa vám za to ospravedlniť alebo to zmeniť. Keď mu už raz poviete o svojich pocitoch a on sa vám úprimne ospravedlní, nechajte to už tak. Nevyťahujte minulé problémy, ak nie sú relevantné.
Ako komunikovať, keď ste nahnevaný
Je v poriadku, keď sa vo vzťahu nahneváme – každému sa to občas stane. Čo je však dôležité – konflikty treba riešiť tým správnym spôsobom. Ak sa nahneváte na svojho partnera, tu je zopár rád:
Zastavte sa. Ak vás skutočne niečo nahnevalo, zastavte sa, spravte krok späť a dýchajte. Povedzte partnerovi, že chcete krátku prestávku pred tým, ako budete pokračovať v konverzácii. Upokojte sa pri pozeraní televízie, porozprávajte sa s priateľmi, zahrajte si videohry, choďte na prechádzku, počúvajte hudbu alebo robte čokoľvek, čo vám pomôže uvoľniť sa. Malá prestávka môže zachrániť situáciu od niečoho horšieho.
Premýšľajte. Ak už nie ste nahnevaný, popremýšľajte o situácii a o tom, prečo vás to tak rozčúlilo. Bolo to tým, ako váš partner rozprával alebo tým, čo urobil? Odhaľte skutočný problém a potom porozmýšľajte, ako vyjadriť svoje pocity.
Rozprávajte sa. Napokon sa porozprávajte s partnerom a držte sa vyššie spomenutých rád.
Počúvajte. Po tom, ako mu vyjadríte svoje pocity, nezabudnite sa zastaviť a vypočuť si, čo vám chce povedať. Obaja si zaslúžite príležitosť na to, aby ste tomu druhému povedali, čo cítite.
Komunikácia nie je vždy jednoduchá záležitosť. Možno sa vám niektoré rady zdajú čudné alebo trápne, ale pomôžu vám lepšie komunikovať a vybudovať si tak zdravý vzťah.





Žiadne komentáre